Produk

Jek Rak Mekanikal

Jek Rak Mekanikal

    Jek Rak Mekanikal

  • Kategori:
    Jek Mekanikal
  • Nombor pelayaran:
    14
  • Masa pelepasan:
    2026-09-15 11:47:49
  • kongsi:
  • Hubungi Kami Permintaan Dalam Talian
  • Whatsapp:+8615200088895

▶ Pengenalan Produk

Jek Mekanikal ialah alat pengangkat yang dikendalikan secara manual. Ia boleh digunakan dalam pelbagai projek dan memainkan peranan yang baik dalam meningkatkan kecekapan kerja serta mengurangkan intensiti tenaga buruh. Reka bentuknya yang munasabah, mudah dikendalikan, fleksibel serta boleh diharap membolehkan ia digunakan secara meluas di kilang, gudang, pelabuhan, kereta api, tapak pembinaan, timbunan dan sebagainya. Ia amat sesuai untuk pemindahan dan pemasangan pelbagai peralatan jentera, penyelenggaraan lokomotif, pengangkatan berat dan sebagainya.

▶ Parameter Teknikal

ModelSY-C5SY-C10SY-C16SY-C20
Kapasiti Ternilai(t)5101620
Ujian Beban(kn) (T)61.3122.5196245
Kuasa Tangan pada Beban Penuh280560640640
Jarak(mm)300300300300
Ketinggian Angkat(mm)25-72530-80040-80040-860
Berat Bersih(kg)29.5506980
Ukuran (cm)75X21X2582X27X3185X29X3590X38X30


Tentang Kami

  ▶ Pengenalan Syarikat  

Baoding Hoisting Machinery Works, ditubuhkan pada tahun 1976, meliputi kawasan seluas 25000 meter persegi, dengan lebih daripada 180 pekerja. Ia terletak di bandar purba Baoding, yang berhampiran dengan lebuh raya, Jalan Kebangsaan 107 dan laluan trafik penting yang lain. Pengangkutan dan aliran maklumat yang mudah memberi kami kelebihan geografi yang unik. Kilang kami mempunyai pengalaman pengeluaran yang kaya, peralatan pengeluaran yang canggih, dan kaedah yang sempurna.


Factory Environment


  ▶ Produk Kami  

Produk utama kami ialah Kerek Rantai jenama "golden dragon" siri HS, HSZ-A, HSZ-B, HSZ-C, HSZ-D, HSZ-E, HSZ-VD, HSZ-VT, HSZ-O, dan roller shutter. Pada masa yang sama, kami juga menghasilkan Kerek Tuas siri HSH-E dan HSH-VT; hoist elektrik siri PA.CD1.MD1.JC25 dan HHBB; troli biasa siri GCT dan DST; troli hidraulik tangan; Kerekan Elektrik; troli kargo; Pengangkat magnet; Jek Mekanikal; tali webbing dan lain-lain.


  ▶ Kelayakan Yang Dimiliki  

Semua produk kami dilindungi oleh Syarikat Insurans Rakyat China (PiCC). Kerek rantai kami telah lulus pensijilan CE, pensijilan GS dan pensijilan sistem kualiti antarabangsa ISO 9001 sejak tahun 2001. Berdasarkan prestasi yang boleh diharap dan kualiti yang cemerlang, barangan kami telah dieksport ke lebih daripada 30 negara di seluruh dunia serta mendapat reputasi yang baik di dalam dan luar negara.


Qualification Certificate


Pada masa ini, kapasiti pengeluaran tahunan kami ialah 150,000 unit, dan lebih daripada 95% daripada jumlah tersebut dieksport ke luar negara. Menyampaikan produk kelas pertama dan perkhidmatan selepas jualan yang teliti adalah tujuan konsisten kami. Kami mengalu-alukan anda dengan tulus ikhlas untuk menjalinkan hubungan perniagaan dengan kami dan mencari pembangunan yang bersama!


Jek Rak Mekanikal: Panduan Praktikal untuk Memilih, Menggunakan dan Menyenggarakan Jek Mekanikal yang Boleh Dipercayai

Pernahkah anda perlu mengangkat mesin, kenderaan, struktur keluli, atau peralatan berat, tetapi mendapati bahawa alat angkat biasa tidak begitu sesuai untuk tugasan tersebut? Apabila tiada bekalan elektrik, kuasa hidraulik tidak menjadi pilihan, atau kaedah angkat mekanikal yang mudah diperlukan, jek rak boleh menjadi pilihan yang sangat praktikal.

Berdasarkan pengalaman saya bekerja dengan peralatan angkat dan pengendalian bahan, saya mendapati bahawa ramai pelanggan sebenarnya tidak memerlukan peralatan angkat yang paling rumit. Mereka memerlukan jek yang kuat, mudah dikendalikan, mudah diselenggara, dan sesuai dengan keadaan kerja sebenar.

AJek Rak Mekanikal menggunakan mekanisme rak dan gear mekanikal untuk menukar input pengendali kepada daya angkat. Ia biasanya dipertimbangkan untuk pemasangan jentera, penyelenggaraan, pembinaan, bengkel, penempatan peralatan, dan tugas angkat berat yang lain.

Dalam artikel ini, saya akan menjelaskan cara saya memahami jenis jek ini, di mana saya akan menggunakannya, bagaimana saya membandingkannya dengan peralatan angkat lain, cara saya memilih model yang sesuai, dan perkara yang saya perhatikan semasa operasi harian.

Saya juga akan berkongsi beberapa perkara praktikal daripada pengalaman perkilangan kami. Kilang kami, Baoding Hoisting Machinery Factory, telah ditubuhkan pada tahun 1976. Kami mempunyai lebih daripada 180 orang pekerja dan meliputi kawasan seluas 25,000 meter persegi. Sejak bertahun-tahun lamanya, kami telah menghasilkan pelbagai jenis peralatan angkat dan pengendalian bahan, sekali gus memberikan kami pemahaman yang praktikal tentang cara alat angkat digunakan di kilang, bengkel dan persekitaran pembinaan.

1. Apakah Jek Rak Mekanikal?

Sebuah Jek Rak Mekanikal ialah peranti angkat yang dikendalikan secara manual yang menggunakan rak, gear dan sistem penghantaran mekanikal untuk menaikkan beban. Tidak seperti jek hidraulik, ia tidak bergantung pada minyak hidraulik atau silinder pam untuk menghasilkan daya angkat.

Idea asasnya agak mudah. Apabila saya mengendalikan tuil, mekanisme gear dalaman akan bergerak di sepanjang rak. Pergerakan ini menghasilkan daya mekanikal yang diperlukan untuk menaikkan beban melalui titik angkat.

Walaupun prinsipnya mudah, pembinaannya perlu kuat dan tepat. Rak mesti dibentuk dengan betul, gear mesti berfungsi dengan lancar, dan struktur angkat mesti mampu menahan beban kerja.

Ini antara sebab saya tidak menganggap jek mekanikal sekadar alat tangan yang mudah. Apabila ia digunakan untuk peralatan berat, kualiti struktur mekanikalnya amat penting.

Mengapa Memilih Sistem Pengangkatan Mekanikal?

Kelebihan terbesar yang saya lihat adalah ia tidak bergantung pada kuasa hidraulik atau elektrik.

Di bengkel, tapak pembinaan, gudang atau kawasan kerja terpencil, mungkin tiada sumber kuasa yang mudah. Peranti pengangkat mekanikal masih boleh dikendalikan secara manual.

Satu lagi kelebihannya ialah penyelenggaraan yang mudah. Tiada silinder hidraulik atau sistem minyak hidraulik yang perlu diuruskan. Sebaliknya, tumpuan lebih diberikan kepada rak, gear, pin, tuas, komponen pengangkat dan titik pelinciran.

Untuk kebanyakan kerja pengangkatan rutin, struktur yang mudah ini memang menjadi kelebihan sebenar.

Ciri Biasa Yang Saya Perhatikan

  • Mekanisme rak dan gear yang kuat

  • Struktur pengangkatan yang stabil

  • Transmisi mekanikal yang boleh diharap

  • Kapasiti angkat yang sesuai

  • Operasi manual yang mudah

  • Komponen pengangkat yang tahan lama

  • Titik pelinciran yang mudah dicapai

  • Penandaan kapasiti undian yang jelas

  • Ketinggian angkat yang sesuai

  • Asas sokongan yang stabil

Walau bagaimanapun, saya sentiasa mengingatkan pembeli bahawa senarai ciri hanyalah permulaan. Soalan yang paling penting ialah sama ada jek itu sesuai untuk beban sebenar dan persekitaran kerja.

2. Bagaimanakah Jek Rak Mekanikal Berfungsi?

Prinsip kerjanya lebih mudah difahami daripada yang mungkin kelihatan pada mulanya.

Di dalam jek, terdapat rak dengan satu siri gigi. Satu gear berpasangan dengan gigi-gigi ini. Apabila pengendali menggerakkan pemegang, gear itu berputar dan menyebabkan rak bergerak ke atas atau ke bawah.

Kelebihan mekanikal sistem gear ini membolehkan pengendali mengangkat beban yang jauh lebih berat daripada yang boleh diangkat secara langsung dengan tangan.

Bergantung pada reka bentuk tertentu, mekanisme angkat mungkin merangkumi kepala angkat, hujung kaki angkat, tapak, gear, rak, pemegang dan bahagian struktur yang lain.

Langkah 1: Letakkan Jek

Pertama, saya meletakkan jek di atas permukaan yang kukuh dan agak rata.

Kedudukan adalah penting kerana daya angkat mesti melalui jek dan masuk ke dalam beban dengan cara yang stabil. Jika jek tidak diletakkan dengan betul, walaupun jek yang kuat boleh menjadi tidak selamat.

Langkah 2: Letakkan Titik Angkat

Kepala atau hujung kaki angkat mesti bersentuhan dengan bahagian beban yang sesuai.

Saya tidak pernah memilih titik angkat hanya kerana ia merupakan titik yang paling dekat. Kawasan sentuhan perlu cukup kuat untuk menahan daya angkat.

Langkah 3: Kendalikan Pemegang

Apabila pemegang digerakkan, mekanisme gear memacu rak. Rak kemudian menggerakkan komponen angkat ke atas.

Pengendali harus menggunakan pergerakan terkawal dan bukan cuba memaksa pemegang secara tiba-tiba.

Langkah 4: Periksa Beban Semasa Pengangkatan

Saya lebih suka menaikkan beban berat secara berperingkat.

Selepas pergerakan kecil yang pertama, saya periksa sama ada jek kekal stabil dan sama ada beban bergerak ke arah yang dijangka. Jika saya melihat kecondongan, gelincir, bunyi yang tidak normal atau ubah bentuk, saya berhenti dengan segera.

Tabiat ringkas ini boleh menghalang masalah kecil daripada menjadi masalah yang serius.

Kelebihan Mekanikal Bukan Bermakna Kapasiti Tanpa Had

Ini merupakan titik penting bagi sesiapa yang membeli peralatan angkat.

Transmisi mekanikal boleh memudahkan beban berat untuk diangkat, tetapi ia tidak bermakna jek boleh mengangkat sebarang beban dengan selamat. Kapasiti kadar model tertentu kekal sebagai hadnya.

OSHA menyatakan bahawa kapasiti penarafan pengilang mesti ditandakan dengan jelas pada sesuatu jek dan tidak boleh dilebihi. OSHA juga mewajibkan jek tersebut mempunyai penahan positif untuk mengelakkan pergerakan berlebihan.

Dalam erti kata lain, saya tidak pernah mengesyorkan pemilihan sesuatu jek semata-mata kerana pemegangnya terasa mudah dikendalikan. Beban sebenar, susunan pengangkatan dan kapasiti penarafan semuanya mesti diambil kira.

3. Di Mana Saya Menggunakan Jek Gigi Mekanikal

Cara terbaik untuk memahami Jek Gigi Mekanikal adalah dengan melihat situasi kerja sebenar.

Aplikasi 1: Pemasangan Jentera

Satu situasi biasa ialah pemasangan jentera perindustrian yang berat.

Bayangkan sebuah mesin yang perlu diletakkan dengan tepat di atas lantai kilang. Kren mungkin digunakan untuk menggerakkan mesin ke kawasan tersebut, tetapi kren tidak semestinya alat yang paling mudah untuk membuat penyesuaian akhir yang kecil.

Jek mekanikal boleh digunakan sebagai sebahagian daripada proses penempatan apabila beban dan titik angkat adalah sesuai.

Saya mungkin menggunakan jek untuk mengangkat sedikit salah satu sisi, melaraskan kedudukan, meletakkan bahan penyokong di bawahnya, dan kemudian menurunkan mesin dengan berhati-hati.

Ini amat berguna apabila matlamatnya bukan untuk mengangkat mesin beberapa meter tetapi sekadar membuat pelarasan ketinggian yang terkawal.

Aplikasi 2: Penyelenggaraan Peralatan Berat

Semasa kerja penyelenggaraan, mesin kadangkala perlu dinaikkan supaya juruteknik boleh mengakses komponen tertentu.

Sebagai contoh, sekeping peralatan yang besar mungkin perlu dinaikkan secukupnya untuk mengeluarkan komponen sokongan atau mengubah kedudukan bahagian mesin tersebut.

Dalam situasi ini, saya memberi tumpuan kepada dua perkara: titik angkat dan sokongan selepas pengangkatan.

Jek menyediakan daya angkat, tetapi beban yang dinaikkan tidak seharusnya hanya bergantung pada mekanisme angkat sahaja semasa orang bekerja di bawahnya.

OSHA memerlukan beban yang dinaikkan untuk diikat, disokong atau sebaliknya diamankan selepas pengangkatan.

Aplikasi 3: Kerja Pembinaan

Tapak pembinaan selalunya melibatkan komponen keluli, peralatan, jentera dan kerja-kerja penempatan sementara.

Jek mekanikal boleh berguna apabila operasi mekanikal manual lebih diutamakan dan keadaan kerja bersesuaian.

Walau bagaimanapun, tapak pembinaan juga boleh mempunyai tanah yang tidak rata, tanah longgar, air, serpihan dan keadaan yang berubah-ubah. Saya tidak akan menganggap jek itu selamat semata-mata kerana kapasitinya kelihatan mencukupi.

Asas dan kedudukan beban adalah sama pentingnya dengan kapasiti yang ditetapkan.

Aplikasi 4: Peralatan Bengkel

Di dalam bengkel penyelenggaraan, peralatan mungkin perlu dinaikkan secara berkala untuk tujuan pembaikan atau pelarasan.

Jek mekanikal boleh menjadi mudah kerana ia tidak memerlukan kuasa elektrik atau pam hidraulik.

Untuk bengkel yang sudah menggunakan Kerek Rantai tangan, Kerek Tuas, Rantai Angkat dan Penggelek pemindah beban, jek mekanikal boleh menjadi satu lagi komponen berguna dalam keseluruhan sistem pengendalian bahan.

Aplikasi 5: Pemindahan Peralatan

Apabila kilang memindahkan mesin berat, cabaran pertama selalunya ialah mendapatkan peralatan pengendalian yang sesuai di bawahnya.

Jek boleh digunakan untuk menaikkan mesin secukupnya agar penggelek pemindah beban atau peralatan pengangkutan lain boleh diletakkan di bawahnya.

Dalam julat produk kami sendiri, kami juga mengeluarkan peralatan pemindah beban, jadi saya memahami mengapa produk ini sering digunakan bersama.

Jek menjalankan tugas pengangkatan. Penggelek pemindah menjalankan pergerakan melintang. Ia adalah alat yang berbeza dengan fungsi yang berbeza.

Aplikasi 6: Kedudukan Struktur Keluli

Komponen keluli kadangkala memerlukan pelarasan ketinggian kecil semasa pemasangan.

Jek mekanikal mungkin sesuai apabila beban disokong dengan betul dan titik angkat cukup kuat.

Bagi kerja seperti ini, saya lebih gemari pergerakan yang perlahan dan terkawal. Jika sesuatu komponen perlu digerakkan beberapa sentimeter, biasanya tiada sebab untuk tergesa-gesa dalam operasi tersebut.

4. Jek Rak Mekanikal berbanding Peralatan Angkat Lain

Pelanggan sering bertanya kepada saya, "Jek mana yang lebih baik?"

Saya biasanya menjawab dengan soalan lain: "Lebih baik untuk kerja apa?"

Jek mekanikal, jek hidraulik, jek skru dan Kerek angkat semuanya mempunyai kelebihan yang berbeza. Pilihan yang tepat bergantung pada beban, ruang yang ada, sumber kuasa dan kaedah angkatan yang diperlukan.

PeralatanKaedah Operasi BiasaKelebihan UtamaPerkara Yang Saya Semak Dahulu
Jek Rak MekanikalRak dan gear manualAngkatan mekanikal ringkas tanpa kuasa hidraulikKapasiti, titik angkatan, keadaan rak dan gear
Jek HidraulikTekanan hidraulikDaya angkatan yang mudah dan operasi terkawalKapasiti, keadaan hidraulik, ketinggian minimum
Jek SkruMekanisme skru berulirAngkatan dan penentududukan mekanikalBeban, keadaan ulir, kestabilan
Kerek RantaiOperasi rantai manualAngkatan menegak tergantungStruktur sokongan dan beban penarafan
Penggelek Pemindah BebanPergerakan bergolekPergerakan mendatar beban beratBerat beban, keadaan lantai dan kapasiti roda

Sumber:Perbandingan ini ialah panduan pemilihan praktikal berdasarkan prinsip operasi jenis peralatan ini. Keperluan keselamatan mengenai kapasiti jek, asas, pengukuhan beban yang diangkat, pelinciran dan pemeriksaan adalah berdasarkan OSHA 29 CFR 1926.305 dan 1910.244.

Jek Mekanikal lwn Jek Hidraulik

Jika saya mempunyai akses kepada peralatan hidraulik dan memerlukan pengangkatan daya tinggi yang mudah, jek hidraulik boleh menjadi pilihan menarik.

Tetapi jika aplikasi tidak memerlukan kuasa hidraulik, reka bentuk mekanikal mungkin lebih mudah.

Terdapat juga perbezaan dari segi penyelenggaraan. Jek hidraulik memerlukan perhatian terhadap minyak hidraulik, pengedap dan kemungkinan kebocoran. Jek mekanikal terutamanya memerlukan perhatian terhadap komponen mekanikalnya, pelinciran dan keadaan umum.

Jek Mekanikal lwn Kerek Rantai

Kerek rantai dan jek biasanya tidak melakukan kerja yang sama.

Kerek direka untuk menggantung dan mengangkat beban dari atas. Jek biasanya mengangkat beban dari bawah atau dari titik angkat yang ditetapkan.

Jika terdapat rasuk atas atau struktur penyokong yang sesuai, kerek rantai mungkin sesuai. Jika beban perlu diangkat dari lantai, jek mungkin lebih praktikal.

Jek Mekanikal lwn Penggelek Pemindah Beban

Ini adalah satu lagi kes di mana saya akan menggunakan kedua-dua produk dan bukannya memilih satu.

Pertama, saya gunakan jek untuk menaikkan mesin. Kemudian saya letakkan penggelek pemindah beban di bawahnya. Setelah mesin disokong dengan betul, penggelek boleh digunakan untuk pergerakan mendatar.

Mencuba menggunakan penggelek pemindah sebagai alat angkat adalah pendekatan yang salah kerana tujuan utamanya adalah pengangkutan, bukan pengangkatan.

5. Cara Saya Memilih Jek Rak Mekanikal yang Tepat

Memilih Jek Rak Mekanikal yang betul bermula dengan kerja, bukan katalog.

1. Ketahui Berat Sebenar Beban

Soalan pertama yang saya tanya ialah: berapa berat beban?

Saya tidak mengesyorkan menganggar berat hanya dengan melihat mesin.

Apabila boleh, saya periksa plat nama mesin, dokumentasi pengeluar, maklumat penghantaran, lukisan kejuruteraan atau sumber lain yang boleh dipercayai.

Bagi peralatan angkat yang tertakluk kepada keperluan OSHA berkaitan, kapasiti kadar tidak boleh melebihi had yang ditetapkan. Panduan OSHA juga menekankan penentuan berat beban melalui sumber yang boleh dipercayai atau kaedah pengiraan yang diiktiraf di mana berkenaan.

2. Periksa Titik Angkat

Soalan kedua ialah di mana jek akan benar-benar menyentuh beban.

Walaupun kedengaran seperti sudah jelas, namun ini merupakan salah satu perkara yang paling penting.

Sebuah mesin yang berat mungkin mencecah lima tan, namun itu tidak bermakna setiap bahagian mesin itu sesuai untuk menerima daya angkat.

Saya akan mencari titik angkat yang sesuai dari segi struktur dan memastikan kawasan sentuhan adalah stabil.

3. Periksa Ketinggian Angkat yang Diperlukan

Seterusnya, saya menentukan seberapa tinggi beban perlu dinaikkan.

Jika saya hanya perlu meletakkan penggelek pemindah beban di bawah mesin, ketinggian angkat yang diperlukan mungkin agak kecil.

Jika saya perlu menukar komponen atau menukar kedudukan mesin, ketinggian yang diperlukan mungkin berbeza.

Saya lebih suka memilih peralatan berdasarkan keperluan sebenar dan bukan secara automatik memilih model terbesar yang tersedia.

4. Periksa Ruang Kerja

Dimensi fizikal jek adalah penting.

Sebelum membeli, saya mengukur ruang yang tersedia di sekeliling mesin. Saya menyemak sama ada jek boleh diletakkan dengan betul dan sama ada pengendali mempunyai ruang yang cukup untuk mengendalikan pemegangnya.

Jek yang mempunyai kapasiti terbaik pun tidak berguna jika ia tidak boleh diletakkan dengan selamat.

5. Periksa Asas

Lantai atau asas perlu cukup kuat untuk operasi pengangkatan.

OSHA menyatakan bahawa apabila asas yang kukuh diperlukan, tapak jek perlu disokong atau dibendung. OSHA juga menangani pencegahan gelinciran antara jek dengan beban.

Dalam erti kata mudah, saya mahu jek berdiri dengan stabil sebelum saya mula mengangkat.

6. Pertimbangkan Kekerapan Penggunaan

Terdapat perbezaan antara jek yang digunakan sekali-sekala di bengkel kecil dan yang digunakan setiap hari di kilang industri.

Untuk penggunaan yang kerap, saya lebih menitikberatkan kualiti pembinaan, ketahanan gear, akses pelinciran, alat ganti dan kemudahan pemeriksaan.

Untuk penggunaan sekali-sekala, penyimpanan dan perlindungan daripada habuk, lembapan serta hentakan menjadi sangat penting.

7. Bandingkan Spesifikasi Penuh

Item PilihanSoalan yang Saya AjukanMengapa Ia Penting
Kapasiti undianBolehkah ia mengendalikan beban yang dikehendaki dengan selamat?Mengelakkan beban berlebihan
Ketinggian angkatBerapa tinggi sebenarnya yang perlu saya angkat?Menentukan sama ada jek dapat menyelesaikan kerja
Kedudukan angkat minimumBolehkah saya meletakkannya di bawah atau melawan beban?Penting untuk ruang yang terhad
Saiz keseluruhanAdakah ia muat di kawasan kerja?Mempengaruhi penempatan dan operasi
Berat jekBolehkah pekerja menggerakkannya dengan selamat?Penting untuk penempatan semula yang kerap
Komponen mekanikalAdakah rak, gear dan bahagian angkat teguh?Mempengaruhi ketahanan
PenyelenggaraanBolehkah ia diperiksa dan dilincirkan dengan mudah?Menyokong penggunaan jangka panjang

Sumber:Kapasiti dan kriteria keselamatan jek asas adalah berdasarkan OSHA 29 CFR 1926.305 dan 1910.244. Dimensi, kapasiti dan butiran pembinaan khusus mesti diambil daripada dokumentasi teknikal pengeluar yang dipilih.

6. Cara Saya Menggunakan Jek Rak Mekanikal dengan Selamat

Sebuah Mekan

MESEJ DALAM TALIAN

Sila isikan alamat e-mel yang sah
Kode Verifikasi Tidak boleh kosong

PRODUK BERKAITAN

Tiada hasil carian!
chat

Perkhidmatan Pelanggan Dalam Talian

×

Laman web ini menggunakan kuki untuk memastikan anda mendapat pengalaman terbaik di laman web kami.

Terima menolak